top of page

Orų prognozė: lyja meteorais!



Rugpjūčio 11-13 d. naktimis dangus mus apdovanos nuostabiu reginiu – Perseidų meteorų lietumi. Nors šių metų meteorų lietus nebus toks gausus kaip pernykštis, pažadu, kad bus gražu, todėl vieną naktelę nueiti miegoti vėliau ar nemiegoti iš vis bus tikrai verta :) Tačiau neapsigaukite žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose mirgančiomis sensacingomis "naujienomis", jog krintančių meteorų skaičius bus rekordinis, o jų blyksnius matysime net dieną. Na iš tiesų jei jau dieną stebėtume meteorų lietų, tai ta diena jau būtų paskutinė mūsų gyvenime ir jokie sugalvoti norai stebint šį reiškinį nebepadėtų... Todėl socialiniame tinkle radę tokį renginį, kuriame žadami visiški stebuklai ir į kurį net savo raskladuškę atsinešus vis tiek reikėtų sumokėti 10 Eurų, labai gerai pagalvokite ar verta :) O meteorų lietumi, jei tik bus giedra, galėsite mėgautis visur, kur yra maža šviesos tarša.

Įdomu kas tie meteorai, kaip ir kada juos stebėti? Skaityk toliau.


Iš tiesų, meteoritai savo gyvenimą pradeda kaip METEOROIDAI. Tai yra uolinės kilmės arba metaliniai dangaus kūnai. Meteoroidui patekus į Žemės atmosferą, dėl didelės trinties jis užsidega. Degantis meteoroidas yra vadinamas METEORU. Degdamas meteoras paskui save palieka dujų bei išsilydžiusių ir atitrūkusių įkaitintų dalelių uodegą. Būtent tą meteoro įsižiebimą skruodžiant Žemės atmosferą mes ir matome. Dauguma meteorų visiškai sudega dar nespėję pasiekti Žemės paviršiaus. Tačiau tie, kurie jį pasiekia, yra pakrikštijami į METEORITUS. Nors kasdien mūsų planetą pasiekia maždaug 44 tonos meteoritų, juos rasti yra gana sunku, o ir reikia mokėti atpažinti. Nepaisant to, yra žmonių, kurie save vadina meteoritų medžiotojais ir keliaudami aplink pasaulį, jei pasiseka, ne tik kad randa ko ieškoję, bet ir gerokai iš to uždirba.


Kodėl toks reiškinys stebimas kasmet panašiu laiku? Šiuo atveju Perseidų meteorai yra dalelės, kurias praskriedama paliko Swift-Tuttle kometa. Taigi Žemei lekiant pro šias kometos liekanas (o tai visuomet yra rugpjūčio viduryje), didžiuliai dalelių srautai pasiekia mūsų atmosferą, todėl esant pačiam Perseidų lietaus maksimumui, per minutę galima išvysti net keletą meteorų. Tiesa, tai pats gausiausias, tačiau ne vienintelis meteorų lietus. Taip pat kasmet galima pasidžiaugti ir Leonidais (kurie yra Tumpel-Tuttle kometos liekanos), Akvaridais ir Orionidais (Halley kometa) bei Tauridais (Encke kometa). Kadangi kometų paliktos dalelės yra gana koncentruotos, joms pasiekus atmosferą, atrodo, jog meteorai krenta iš tos pačios vietos. Todėl meteorų lietaus pavadinimai kilę ne nuo juos palikusių kometų pavadinimų, bet nuo žvaigždynų, kuriuose atrodo, kad yra tas taškas, iš kurio pasipila meteorai. Žinant kuris meteorų lietus laukia, turime nuorodą ir į kurį žvaigždyną tiksliai reikėtų žiūrėti.


Picture source: https://spaceplace.nasa.gov/meteor-shower/en/


Taigi, Perseidų lietaus maksimumą stebėti galėsite rugpjūčio 11-12d. ir 12-13d. naktimis. Šiais metais reginį šiek tiek sugadins dar tik pradėjęs dilti Mėnulis, kuris apšvies dangų. Stebėti reikėtų šiaurinėje pusėje esantį Persėjo žvaigždyną. Beje, jei turite išmanujį telefoną, susiorientuoti naktiniame danguje labai padeda „Sky Map“ aplikacija, kurią nemokamai galite atsisiųsti iš Google Play.

RECENT POST
bottom of page