Stažuotės NASA pradžia
Žinote, kaip sakoma, jog reikia vertinti ir džiaugtis kasdieniais dalykais savo gyvenime? Tai tiems, kas esate Lietuvoje, vertinkite mūsų gerą ir greitą internetą! :D Na o aš grįšiu namo išsiugdžius geležinę kantrybę :D tai čia bus jums toks gyvenimo pakaučinimas.
Šiuo metu esu NASA Ames tyrimu centre, kuris yra Silicio Slėnio širdyje. Stažuosiuosi čia beveik iki pat Kalėdų, todėl pasistengsiu aplankyti įdomias vietas ir jas aprašyti. Beje, pats Silicio Slėnis yra teritorija nuo San Francisko iki San Chose, o NASA centras yra įsikūręs Moffett field karinėje teritorijoje.
Kaip aš čia patekau? NASA visuomet buvo mano Meka :) Ir kaip daug kartų įsitikinau, jei svajonė labai didelė, vietoj kliūčių pradedi matyti galimybes. Viena tokių galimybių pasitaikė tuomet, kai „Mokslo, Inovacijų ir Technologijų Agentūra“ (MITA) paskelbė konkursą, kurio laimėtojai gauna galimybę stažuotis NASA. Nedalyvauti šiame konkurse negalėjau, nes kitaip niekada sau neatleisčiau. Atranka truko gana ilgai. Iš pradžių reikėjo įveikti tris etapus Lietuvoje. Tuomet MITA atrinko geriausiai pasirodžiusius dalyvius ir mūsų paraiškos buvo siunčiamos į NASA. Dėl NASA sprendimo kuriuos žmones jie priims stažuotis teko ilgokai pasinervinti, nes jų atsakymą gavome likus dviems mėnesiams iki kelionės. Kai po ilgo laukimo atsidariusi savo el. paštą pamačiau NASA laišką „Congratulations for securing your internship position at NASA“ , elgiausi maždaug šitaip:
Taip pat labai gerai nuteikia tai, jog į NASA išvykau su dar 5 lietuviais: Kornelija, Narūnu, Luku, Eriku ir Kazimieru. Kai turi tokią gaują protingų žmonių šalia, visuomet yra drąsiau :) Ir, žinoma, ačiū MITAI, kad išpildė gyvenimo svajonę :)
Kol kas čia esu tik kelias dienas, todėl visi nuotykiai dar prieš akis. Tačiau vos atvykus į NASA teritoriją, negalima nepastebėti įspūdingo angaro.
Įdomiausias čia esantis ir iš visur matomas statinys yra 1 Angaras (Hangar One). Tai yra viena didžiausių pasaulyje nepriklausomų struktūrų ir vienas labiausiai pažįstamų Silicio Slėnio simbolių. Angaras buvo pastatytas 1933 m., o jo plotas užima 3,2 ha. Stebint jį iš toliau, visi lėktuvai ir pastatai atrodo kaip žaisliniai.
Tik maždaug 2003 m. paaiškėjo, jog medžiagoje, kuria buvo padengtas šis angaras, yra nemažai toksiškų chemikalų, kurie palijus nusėda į žemę ir ją užteršia. Iš pradžių buvo ketinta angarą išvalyti, tačiau visa tai būtų kainavę milžiniškus pinigus, todėl po ilgų derybų buvo nuspręsta nuimti angaro apdangalą ir palikti tik pačią konstrukciją.
2011 m. Google pasiųlė 33 milijonus dolerių angaro restauravimui mainais už tai, kad jiems priklausytų 2/3angaro ploto, kuriame galėtų laikyti savo nuosavus lėktuvus, tačiau NASA tokį pasiūlymą atmetė. Tuomet 2014 m. buvo nutarta, kad Google galės restauruoti angarą per 60 metų sumokėdama 1,16 milijardo dolerių :o
Prieš keletą mėnesių Google paskelbė, jog ieško būdų restauruoti angarui ir iš jo pašalinti visas toksines medžiagas, o restauravimo darbų pabaiga numatoma 2025 m.
Tai va kol kas tiek sužinojau apie visai šalia mano bendrabučio esantį statinį :) Labai tikiuosi, jog greitai galėsiu pranešti daugiau naujienų iš didžiausio savo gyvenime nuotykio!
* Nacionalinį atrankos į stažuotes NASA konkursą kasmet organizuoja ir atrinktiems studentams finansavimą skiria Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Stažuotės remiamos Švietimo ir mokslo ministerijos lėšomis.