top of page

Istorija kaip NASA iš patrankos šaudė

Vakar man nusišypsojo laimė, nes patekau net į 4 ekskursijas po NASA laboratorijas ir gavau ne tik savo akimis pamatyti, bet ir pačiupinėti visokią įrangą :) Tačiau labiausiai lauktas, šiandien turėjęs vykti Marso turas buvo perkeltas į kitą savaitę dėl didelio karščio. Šiuo metu Kalifornijoje +39C, tai nėra labai įprasta, todėl net buvom anksčiau išleisti namo.


Na, o jei daugiau apie NASA...


Visiškai visi NASA dirbantys mokslininkai yra smagūs, draugiški ir paslaugūs. Paklausk kokio klausimo, akyse tik sužybsi ugnelės ir su dideliu užsidegimu ima pasakoti ką jie čia veikia ir tuoj pat viską aprodo. Todėl galima prisiklausyt įdomių istorijų, kurių šiaip niekur neperskaitysi. Ir streso čia jokio nėra, visų gera nuotaika, visi myli savo darbą :)


Pirmiausia papasakosiu apie vertikalią patranką (angl. Ames Vertical Gun Range (AVGR). Vertikali patranka simuliuoja dangaus kūnų (meteoritų, asteroidų) poveikį tam tikram paviršiui. Tiesa, simuliacija vyksta sumažintoje skalėje, meteorus ir asteroidus atitinka metaliniai, plastikiniai ar stikliniai šaratukai. Patrankos vamzdis gali būti pakreipiamas nuo 0 iki 90 laipsnių kampu. Horizontaliai pakreiptas vamzdis visai tinkamas tirti kietiems paviršiams, tačiau jei norima ištirti meteorito poveikį purvui, gruntui ar skysčiui, vienintelė išeitis patranką pakreipti vertikaliai. Todėl pavadinime ir yra akcentuojamas žodis „vertikali“. Taigi, toks įrenginys padeda geriau suprasti kraterių formavimosi ypatybes, nuosėdų išsisklaidymą po smūgio ir t.t.

AVGR pradėjo veikti 1966 m. vykstant Apollo misijoms. Patrankos sukūrimo tikslas – geriau suprasti Mėnulio paviršiaus geomorfologiją. Pasibaigus Apollo misijoms, AVGR ir toliau atliko labai vertingus tyrimus, kurių duomenys buvo panaudoti Cassini (Saturno tyrinėjimai), Stardust (kometų tyrimai) ir Marsą tiriančiose misijose.




Sviediniai, naudojami imituoti meteoritus, gali būti įvairių formų ir medžiagų – sferiniai, cilindriniai, netaisyklingų formų. Sviedinio greitis gali būti parenkamas nuo 0,5 km/s iki 7 km/s. Pagal atitinkamą tyrimą parenkamas ir sviedinio dydis, kuris gali būti nuo 0,005 mm iki 7,6 mm. Kažkaip prisiminiau, kai vaikystėje kieme kai kurie vaikai turėdavo žaislinius ginklus su tokiais plastikiniais šaratukais. Tai šiuo atveju naudojami šaratukai yra labai panašūs į tuos, su kuriais žaisdavom. Matyt NASA mokslininkams šitie bandymai irgi yra savotiška žaidimų aikštelė :)


Bandiniai, į kuriuos šaudoma, taip pat gali būti įvairiausi, priklausomai nuo eksperimento tikslo. Jei tiriamas gruntas, bandinio sluoksniai nudažomi skirtingomis spalvomis, kad po eksperimento būtų galima atskirti kaip kuris sluoksnis deformavosi. Tam, kad bandinys netyčia nebūtų sugadintas, gruntas yra kaitinamas tol, kol sukietėja. Tuomet gaunamas žemiau esančioje nuotraukoje matomas vaizdelis.




Beje, kameroje, kurioje yra bandinys, visas eksmerimentas yra filmuojamas su labai aukštos rezoliucijos kameromis. Vėliau užfiksuotas vaizdas yra daug kartų sulėtinamas ir analizuojamas.


Kaip minėjo laboratorijoje dirbęs inžinierius, būtent šią vertikalią patranką filmavo keletas „Discovery“ kanalo laidų ir viena ne tokios geros reputacijos laida, kurioje gvildenamos konspiracijos teorijos apie ateivius. Ir jei šį inžinierių sutikę žmonės pasako, jog jį matė per televizorių, tai būtinai būna tas filmas apie ateivius, o ne kuri nors „Discovery“ laida, dėl ko jis labai pergyvena :)


Beje, visus su rugsėjo 1-ąja! Mėgaukitės gražiu rudeniu :) Nespės lapai paraudonuoti, greit įkelsiu kitą įrašą apie čia esančias įdomybes.


* Nacionalinį atrankos į stažuotes NASA konkursą kasmet organizuoja ir atrinktiems studentams finansavimą skiria Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Stažuotės remiamos Švietimo ir mokslo ministerijos lėšomis.






RECENT POST
bottom of page