Trumpa mokslo populiarinimo knygų apžvalga
Artėja nauji 2021 metai, todėl gerai įsiklausius galima išgirsti kaip visi pradeda žadėti kitąmet skaityti daugiau. Visi šie metai ir yra tarsi viena distopinė novelė arba kažkoks satyriškas Kurt Vonnegut kūrinys. Per 2020m. praleidome rekordiškai daug laiko namuose, todėl ieškant kaip praturtinti savo kasdienybę, į pagalbą ateina knygos. Visų pirma tai negaliu atsidžiaugti savo mama, kuri anksčiau nebuvo knygų gerbėja, tačiau vasario mėnesį perskaitė mano paliktą "Placebą" ir taip įsibėgėjo, kad per šiuos metus perskaitė daugiau nei 60 knygų! Man buvo pranešta, jog mano buvusi lova bus iškraustoma, o jos vietoje stovės lentyna, kurią užpildys eksponentiškai didėjantis knygų kiekis :D
Na aš savo skaitymo tempu mamos tikrai nepasivysiu, tačiau per šiuos metus atradau tikrai įdomių populiaraus mokslo knygų. Galbūt ieškote idėjų ką paskaityti, todėl norėčiau pasidalinti per 2020 metus perskaitytomis mokslo populiarinimo knygomis ir tarp jų įmaišyti kelias, kurias atradau dar praėjusiais metais, bet per tingėjimą nepasidalinau. Galbūt kuri nors knyga sudomins ir Jus :)
-SMEGENYS-
„Kaip veikia smegenys“ Dr. Ramunė Dirvanskienė: Smegenys! Visi juos turi, bent pusė jais dar ir naudojasi. Knygos autorė neurologijos mokslų daktarė, dirbanti mano kaiminystėje – Gyvybės mokslų centre. Labai suprantamai aprašyta smegenų veikla, kuri jų sritis už ką atsakinga. Atsakoma į dažniausiai apie smegenis iškylančius klausimus, be jokių pasakėlių ir stebuklų. Pvz.: norint pagerinti smegenų veiklą, daug kur reklamuojami lavinantys žaidimukai iš tiesų nepadeda. Vienas geriausių ir efektyviausių būdų – sportas (apie tai perskaičiau kitą knygą, kurią taip pat aprašiau žemiau). Po šios knygos facebook’e pasekiau autorės sukurtą grupę “Neuropsichologija Lietuvoje”, kurioje Dr. R. Dirvanskienė ir kiti dalinasi naudinga informacija šia tema. O knyga tikrai labai patiko ir jeigu Jus taip pat “užkabino” neurologijos tema, siūlyčiau pradėti nuo šios knygos, nes ji būtų gera įžanga sekantiems skaitiniams.
„Supersmegenys“ Kaja Nordengen: Ši knyga iš principo panaši į aukščiau minimą, tik su humoro prieskoniu. Čia taip pat paaiškinamas smegenų veikimo principas. Skaitosi lengvai, nes įtraukta daug nuotaikingų ir gyvenimiškų istorijų, kurios lengviau padeda įsiminti ką veikia kiekviena smegenų dalis.
„Treniruokite smegenis“ Anders Hansen: Čia būtent rašoma apie tai, kas buvo minėta R. Dirvanskienės knygoje – sportas gerina smegenų veiklą. Remiantis tikrais pavyzdžiais ir tyrimais, aprašoma kaip sportas keičia tam tikras smegenų dalis. Kokia sporto rūšis tam tinkamiausia, kiek laiko sportui pakanka skirti per dieną ir t.t. Šiaip tikrai yra naudos, tokie argumentai labiau skatina judėti, o į knygą teks dar žvilgtelėti tikriausiai ne vieną kartą.
„Why we sleep: The new science of sleep“ Matthew Walker: Labai patiko! Privertė visiškai kitaip pažvelgti į miegą ir jo svarbą. Anksčiau tam tikru metu maniau, kad mes labai daug savo gyvenimo iššvaistome miegodami. Bet iš tiesų be miego pats gyvenimas būtų nieko vertas. Pasirodo, kad ne visai teisingai įsivaizdavau ir miego ciklus ir tik dabar aiškiai supratau, kodėl yra sakoma, kad per parą žmogus turi išmiegoti ne mažiau nei 7 valandas. Miego ciklai keičiasi viso mūsų gyvenimo metu ir tai daug ką paaiškina. Knygoje aprašyta daug tyrimų, parodančių kaip miegas paveikia gyvenimo kokybę ir kokias ligas gali sukelti jo trūkumas. Manau tai tikriausiai pati naudingiausia iš visų šiais metais perskaitytų knygų. Visai neseniai išleistas lietuviškas šios knygos leidimas „Kodėl mes miegame“, todėl ją nupirkau savo tėvams, kad pagaliau susiimtų ir geriau išsimiegotų!
„Save keičiančios smegenys“ ir „Smegenų gebėjimas gyti“ Norman Doidge: Abi šias knygas perskaičiau pernai ir būtent po to pradėjau labiau domėtis šia tema. Tai knygos apie smegenų neuroplastiškumą. Abiejose dalyse aprašomos tikros pacientų, turinčių įvairiausių neurologinių sutrikimų, pasveikimo istorijos. Iš tiesų smegenys yra plastiškos – sutrikus vienai sričiai, jos darbą gali perimti šalia esanti. Smegenys yra kaip Volverinas, kuris užsigydo savo žaizdas. Žinoma, kad nereikia tikėtis visiškų stebuklų, tačiau galima patikėti kaip po insulto net vaikščioti negalėjęs senolis, įdėjęs daug darbo, susigrąžina savo gebėjimus ir neuroplastiškumo dėka dar suspėja pakopinėti po kalnus. Labai rekomenduoju šią knygą visiems, kurie nori į smegenis pažiūrėti kitokiu kampu ir „pasigaudyti“ tikrai vertingų ir įdomių istorijų.
-FIZIKA, ASTROFIZIKA IR MATEMATIKA-
„Surely you‘re joking Mr. Feynman“ Richard Feynman: Kaip man patiko šita knyga! Manau vėliau ją pakartotinai perskaitysiu dar ne kartą. Ji turėtų patikti daugeliui, bet ypač prijaučiantiems fizikai 😊 Knygoje pilna gero humoro ir tikrai labai įdomių istorijų iš Feynman‘o gyvenimo. Richard Feynman buvo vienas žymiausių praėjusio amžiaus fizikų, apdovanotas Nobelio premija už tyrimus kvantinės elektrodinamikos srityje. Jis garsėjo savo charizma, geru humoro jausmu ir buvo vienas geriausių lektorių. Neeilinis žmogus, neeilinės ir jo istorijos, kurios tikrai įkvepia labiau domėtis pasauliu. Norėčiau turėti tokį penkiamečio smalsumą, kokį turėjo Feynman‘as. Jis yra puikus pavyzdys, kad svarbu domėtis viskuo, turėti pomėgių ir nepriklausomai nuo amžiaus, mokytis ir nuolatos kelti klausimus. Labai labai rekomenduoju! Tikrai viena mėgstamiausių mano knygų.
„What do you care what other people think“ Richard Feynman: Antroji „Surely you‘re joking Mr. Feynman“ dalis. Ši knyga yra tarsi perskelta perpus. Pirmoje pusėje vis dar aprašomos trumpesnės R. Feynman gyvenimo istorijos. Antra pusė skirta Space Shuttle Challenger nelaimei. Įvykus erdvėlaivio sprogimui, R. Feynman buvo paskirtas į katastrofos priežastis tyrusią komisiją. Todėl čia Feynman iš savo perspektyvos pasakoja apie nelaimės tyrimą, posėdžius ir t.t. Jei ši tema Jums įdomi, tada taip pat rekomenduoju pažiūrėti Netflix mini serijas „Challenger: The final flight“.
„Įstabiosios medžiagos“ Mark Miodownik: Knygos autorius yra medžiagotyros profesorius, kuris akivaizdžiai moka įdomiai ir paprastai paaiškinti mokslą. Knygoje aprašomas plienas, popierius, betonas, šokoladas, aerogelis, plastikas, stiklas, grafitas, porcelianas ir implantai. Paaiškinama kaip jie buvo atrasti/išrasti, kokios jų savybės, kaip jie gaminami, o visa apipinama įdomiomis istorijomis. Apskritai šita knyga primena laidą „How it‘s made“ :D Tikrai lengvas, bet ir įdomus skaitinys, manau kiekvienas jame ras kažką, ko iki šiol nežinojo.
„Trumpa laiko istorija“ ir „Trumpi atsakymai į sudėtingus klausimus“ Stephen Hawking: Abi jas skaičiau pernai, tačiau nieko apie tai nepasisakiau, o besidomintiems mokslu ir ypač astrofizika, tikrai rekomenduočiau jas perskaityti. Manau, kad kažkada teks jas paskaityti pakartotinai. Buvo nemažai „ahaaaa!“ momentų, kai supratau dalykus, apie kuriuos anksčiau nežinojau :D Galbūt kai kurios vietos ir nebuvo tokios visai paprastos, tačiau tikrai labai įtraukia. Neabejoju, kad dauguma jas jau perskaitė, o jei ne, tai įtraukite į 2021-ųjų knygų sąrašą 😊
„Klastingasis PI“ Matt Parker: ... arba kai matematika suklysta realiame gyvenime. Labai labai rekomenduoju. Toks linksmas (?) skaitinys, prifarširuotas tikromis istorijomis, kurios įvyko dėl matematinių klaidų (griūvantys tiltai, gaisrus sukeliantys pastatai, NASA įvykiai ir t.t.). Didžioji dalis šitų istorijų privertė mano delnus prakaituoti. Sakau, kad knyga linksma, nes iš tikrųjų autorius pasižymi geru humoro jausmu, o dauguma aprašytų istorijų visgi baigėsi laimingai (kai kurios iš jų net nebuvo baisios, labiau tiesiog visokie fail‘ai). Beje, Matt Parker turi savo youtube kanalą „Stand up maths“, kurį rekomenduoju pasekti jei mėgstate tokius populiaraus mokslo video.
-MEDICINA-
„Žarnyno žavumynai“ Giulia Enders: Apie kakučius ir viską, kas dedasi pilve :D Nieko čia gėdingo ir net labai vertinga žinoti kaip veikia mūsų organizmas. Tikrai skaitant teko ir pasijuokti iš puikių iliustracijų :D Daviau šią knygą perskaityti mamai, ji sakė, kad tokią verta turėti lentynoje, nes joje daug naudingos informacijos, kurią galbūt reikėtų peržvelgti net kelis kartus. Sužinojau visokio bieso, kurį net teko panaudoti gyvenime :D Kadangi visi turime žarnyną, kartais su juo nutinka keistų dalykų, todėl verta žinoti kaip jis veikia. Nes kai žinai, nėra taip baisu 😊
-GAMTA-
„We are the weather“ Jonathan Safran Foer: Šią knygą perskaičiau pačioje 2020-ųjų pradžioje, nes tuo metu buvo praėję tik keli mėnesiai po to, kai atsisakiau mėsos. Tuomet ieškojau kažko, kas padėtų argumentuotai atsakyti į klausimą “Kodėl nevalgai mėsos?”. Norėjau sužinoti daugiau apie gyvūlininkystės įtaką globaliniam atšilimui: ji yra atsakinga už 37% antropogeninio metano ir 65% antropogeninio azoto oksido išskyrimą į aplinką. Autorius teigia, kad jei kiekvienas žmogus savo suvartojamos mėsos kiekį sumažintų iki vieno mėsos patiekalo per dieną, tai smarkiai prisidėtų prie globalinės taršos mažinimo. Čia labai svarbus ir antibiotikų pumpavimas mėsai auginamiems gyvūliams. Ne tik dėl to, kad tą mėsą vėliau suvartoja žmonės, bet ir todėl, kad tai smarkiai mažina antibiotikų veiksmingumą ir gali privesti prie mus visus išguldyti galinčių ligų paplitimo. Šioje knygoje radau tikrai įdomių faktų ir pamąstymų. Tačiau truputį nervino pats rašymo stilius ir pabodo skaityti kaip autorius su savimi kovoja ar jam valgyti burgerį. Bet nepaisant to, visai puiki knyga 😊
„Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį“ Peter Wohlleben: Šita tokia so so... Gal kažko įspūdingo nereikėjo tikėtis. Parašyta labai paprastai, knygos autorius pats turi fermą ir augina daugybę gyvūnų, todėl visą gyvenimą stebėjo jų elgesį ir įpročius. O šiaip dabar bandau prisiminti ką tokio įspūdingo čia perskaičiau ir niekas neateina į galvą... Bet čia galbūt kišą koja mano prasta atmintis :D Autorius taip pat yra išleidęs ir geriau žinomą knygą „Paslaptingas medžių gyvenimas“, kuri yra gana gerai vertinama, todėl manau, kad ateityje reikės perskaityti ir ją 😊
Kitos ne mokslo populiarinimo knygos, kurias perskaičiau per šiuos metus:
„Apšviestoji“ Tara Westover
„Baltieji rūmai ir Lietuva“ Linas Kojala;
„Kabinetas 339“ Dovydas Pancerovas ir Birutė Davidonytė;
„Ten, kur gieda vėžiai“ Delia Owens;
„Sapiens“ Yuval Noah Harari;
„Karo lakūnės“ Noelle Salazar;
„Malonės“ Kiran Millwood Hargrave;
„Paskutinė mergina“ Nadia Murad;
Būtų labai malonu sulaukti knygų rekomendacijų ir iš Jūsų, todėl drąsiai siūlykite savo mėgstamas knygas. Jei iki 2021-ųjų neįvyks pasaulio pabaiga, sau ir kitiems linkiu kitąmet skaityti dar daugiau! Gražių ir saugių švenčių! Likite namie :)
Comments